نگاهي به رويکرد نرم افزار حسابداري هوشمند نوين در سال 2020


هوشمند نوين؛ نرم افزار حسابداري هوشمند نوين؛ نرم افزار حسابداري


هوشمند نوين، از سال 1370 تاکنون به عنوان يکي از شرکت‌هاي پيشرو و تخصصي در زمينه توليد نرم‌ افزار حسابداري فعاليت مي‌کند.


اين شرکت با سابقه‌‌اي قريب به سه دهه فعاليت در زمينه توليد انواع نرم‌افزار حسابداري، درصدد بوده تا بتواند بخش وسيع و گسترده‌اي از نيازهاي حسابداران، شرکت‌ها، ‌کسب‌و‌کارها و ديگر مشاغل را برطرف نمايد. نرم‌افزارهاي هوشمند‌ نوين، با بهره‌گيري از جديدترين تکنولوژي‌هاي روز و با بکارگيري افراد متخصص و آگاه در حوزه ساخت نرم‌افزار، سعي دارد، بناي رشد و شکوفايي ‌کسب‌و‌کارها و رضايت مشتريان ارزشمند خود را جلب نمايد.


شايد براي شما هم جالب باشد که بدانيد چگونه استفاده از نرم‌افزارهاي حسابداري در جهان و حتي کشور باب شد و يا چگونه استفاده از آن در بين مردم و علي الخصوص صاحبان مشاغل رواج يافت؟ چه چيز باعث شد تا مردم به صورت تدريجي از چرتکه و ماشين حساب به سمت کامپيوترها و نرم‌افزار هاي حسابداري سوق پيدا کنند؟ در ادامه شرکت هوشمند نوين به اين مبحث تکنولوژي محور مي پردازد.


هدف ما از نوشتن اين مطلب يادآوري پيشرفت روز افزون تکنولوژيست علي الخصوص در حوزه حسابداري و نرم‌افزارهاي آن و نه صرفا متني طولاني و گنگ و ثقيل! از گذشته هاي دور تاکنون کامپيوترها دستگاه هايي با قابليت محاسبات سريع و دقيق بوده اند. افرادي که دانش برنامه نويسي مي‌دانستند همواره سعي داشتند تا نرم‌افزارهايي بنويسند که امور حساس حسابداري و مالي را سهل کند و ما را قادر سازد تا حجم بيشتري از اين محاسبات را به کامپيوتر بسپاريم. به طور مثال شما نمي‌توانيد يک بانک را، با آن حجم زياد از اعداد و ارقام تو در تو، بدون نرم‌افزارهاي قوي حسابداري يا کارمندان را چرتکه به دست تصور کنيد. بنابراين نرم‌افزارها و سيستم هاي پيچيده امروزي، تاريخچه‌اي پيچيده دارند و حاصل تلاش هاي دانشمندان مختلف در جاي جاي اين کره خاکي بوده اند. همين امر نشان مي‌دهد که دير يا زود همه چيز به سمت راحتي و آساني البته همراه با رشد تکنولوژي پيش مي‌رود. برنامه هاي حسابداري متفاوتي توسط افراد مختلف ابتدا براي ادارات و سازمان هاي مختلف نوشته مي‌شدند و سپس سعي مي‌شد تا اين نرم‌افزارها در بازار عمومي‌نيز استفاده شوند.به همين دليل نمي‌توان گفت که بطور دقيق اولين نرم‌افزار حسابداري در ايران را چه کسي نوشته و نام آن چه بوده است


بنابر تحقيقات انجام شده اما، به طور تقريبي اولين برنامه حسابداري نوشته شده در ايران به سال 1368 برمي‌گردد. اين نرم‌افزار نوظهور که به صورت رايگان در اختيار همگان قرار داشت، با ثبت اسناد حسابداري، دفتر رومه، دفتر کل، دفتر تفضيلي و يک تراز آزمايشي 4 ستوني، حجمي‌در حدود 1 مگابايت داشت و تنها روي يک ديسکت فلاپي جاي مي‌گرفت. پس از سال ها استفاده از اين نرم‌افزار و با رشد برنامه نويسي، بعدها افراد ديگري هم وارد حوزه توليد و عرضه نرم‌افزار حسابداري شدند. سيستم هاي حسابداري جديد، تحت سيستم عامل هاي DOS و ويندوز به بازار ارائه شدند. اين نرم‌افزارها داراي مزايا و نواقصي زيادي بوده و مشتريان خاص خود را داشته اند. در بين همه اين نرم‌افزارهاي حسابداري، نرم ‌افزار حسابداري هوشمند نوين در سال 1370 و در اوايل روي کار آمدن برنامه هاي حسابداري وارد بازار شد و از همان سال‌هاي نخست توانست جايگاه خوبي را در اين بازار و در بين رقباي خود کسب کند.


نرم‌افزار حسابداري فروشگاهي، يک محصول جامع


سيستم هاي حسابداري به منظور طبقه بندي و انجام محاسبات پيچيده مالي به صورت ساده و همچنين اتوماتيک کردن بسياري از عمليات و پروسه هاي مالي طراحي و ارائه شده اند. شرکت نرم‌افزاري هوشمند نوين، در سال هاي نخست عرصه نرم‌افزارهاي حسابداري در ايران، يعني از سال 1370 به عنوان يکي از شرکت‌هاي پيشرو و تخصصي در زمينه توليد نرم‌ افزارهاي حسابداري شروع به فعاليت کرد. نرم‌افزار حسابداري هوشمند نوين ابتدا تحت سيستم عامل Dos پياده سازي و ارائه شد و پس از مدتي و با به روز شدن سيستم عامل ها مجددا، در محيط سيستم عامل Windows بازنويسي و باري ديگر قوي تر به بازار ارائه شد. با گذشت زمان و با پبشرفت علوم برنامه نويسي، زبان اين نرم‌افزار به دلفي و پس از آن به C# ارتقا يافت و با کارکردها و ماژول‌هاي فوق العاده خود، در ميان حسابداران و شرکت ها محبوب و پرطرفدار گشت.


شرکت هوشمند نوين با سابقه‌‌اي قريب به سه دهه فعاليت در زمينه توليد انواع نرم‌افزار حسابداري، درصدد اين بوده است تا بتواند بخش وسيعي از نيازهاي حسابداران و کسب‌وکارها را برطرف نمايد. نرم‌افزارهاي جامع حسابداري هوشمند‌ نوين، با ارائه راهکارها و ماژول هاي مختلف حسابداري، به شما در انجام محاسبات سريع و بي خطا کمک کرده و موجب مي‌گردد عملکرد بهتري را در مدت زمان کوتاه تري داشته باشيد. سعي ما همواره بر اين بوده است تا با ايجاد قابليت هاي متفاوت و اثر بخش در نرم‌افزار، بتوانيم نقشي در پيشرفت کسب‌وکار شما داشته باشيم. نرم‌افزارهاي حسابداري يکپارچه هوشمند نوين، براي سهولت در کارکرد مشتريان خود، کسب‌وکارها را طبقه بندي کرده و اقدام به نوشتن نرم‌افزارهاي تخصصي جداگانه، متناسب با نياز مشتريان در زمينه هاي شغلي متفاوت نموده است. از ميان اين سيستم‌ها مي‌توان به نرم ‌افزار حسابداري فروشگاهي، رستوراني، ارزي، شرکتي، استارتاپي، پيمانکاري و ديگر موارد اشاره کرد.


نرم‌افزار حسابداري پيمانکاري، يک محصول متنوع از هوشمند نوين


زماني که يک کسب‌وکار رو به پيشرفت و ترقي پيش ميرود، به صورت تدريجي آن کار توسط بيش از يک نفر اداره مي‌شود چرا که کارها با همکاري متقابل پرسنل نتيجه بخش خواهد شد و تعداد فعاليت‌ها و عمليات مالي شرکت بيش از پيش مي‌شود. در اينجا به يک سيستم براي برنامه ريزي و ثبت و ضبط معاملات نياز پيدا خواهيد کرد تا اين اطمينان حاصل شود که تمامي‌هزينه هاي دخل و خرج و درآمدهاي کسب‌وکارتان به درستي ثبت و هر زمان که لازم باشد مي‌تواند مورد بررسي قرار ‌گيرد.


با بهره مندي از توسعه روزانه تکنولوژي و داشتن يک رقابت سالم در کنار استفاده بهينه از امکانات و حفظ زمان، خواهيد توانست کسب‌وکارتان را توسعه داده و اطلاعات جامعي از کسب‌وکار دارايي هاي خود داشته باشيد.


امروزه با تنوع ايجاد شده در نرم‌افزارهاي حسابداري، صاحبان مشاغل و کسب‌وکارها مي‌توانند از نرم‌افزار هاي حسابداري مناسب با شغل و حوزه ي کاري خود استفاده کنند و مديريت مالي کسب‌وکارشان را در دست بگيرند. انتخاب يک سيستم حسابداري به نوع کسب‌وکار و اندازه سازمان شما بستگي دارد. در کشور ما به دليل عدم آگاهي برخي صاحبان مشاغل از حسابداري، نرم‌افزارهاي مالي خود را به سمت هوشمند‌سازي در کنار ساده سازي براي افرادي که دانش کمي‌در اين حوزه دارند، هدايت مي‌کند تا صاحبان مشاغل بتوانند به سادگي بخش مالي و حسابداري خود را مديريت کرده و از عملکرد حسابداران خود آگاهي يابند. چه نرم‌افزار مالي و حسابداري مناسب شغل شماست؟ اين سوالي است که در ابتداي خريد نرم‌افزار فکر هر حسابداري را درگير مي‌کند.


تيم برنامه نويسي هوشمند نوين با بررسي هاي جامع و شناخت کامل از نيازهاي کسب‌وکارها، ماژول هايي را به صورت تخصصي طراحي کرده است تا هر شغل بتواند با سرعت بيشتري به محاسبات مالي و نيازمندي هاي خود دسترسي يابد.


به طور مثال نرم ‌افزار حسابداري پيمانکاري به رفع نيازهاي پيمانکاران از جمله ارائه صورت وضعيت ها، کسورات قانوني، بيمه و ماليات و ديگر موارد تخصصي آن حوزه مي‌پردازد. يکي از مزيت هاي نرم‌افزار مناسب پيمانکاران شرکت هوشمند نوين، قابليت گزارشگيري هزينه‌ها و جزئيات يک پروژه نسبت به پروژه هاي ديگر به صورت تفکيک شده است.


چه گزارشاتي در نرم‌افزار حسابداري خدماتي مورد نياز است؟


يک برنامه نرم‌افزاري خوب و حرفه اي مي‌تواند تمامي‌عملکردهاي مالي شما را ساده‌تر کرده و شما را به سمت پيشرفت شغلي‌تان سوق دهد. به اين چند نکته نگاهي بيندازيد که چگونه يک برنامه نرم‌افزاري ساده باعث پيشرفت شرکت شما مي‌شود. بسياري از برنامه هاي نرم‌افزاري حسابداري به شما اين امکان را مي‌دهند تا حسابداري خود را در چند مرحله انجام دهيد. شما به سادگي معاملات کسب‌وکار خود را وارد مي‌کنيد و نرم‌افزار جمعاً محاسبه مي‌کند. برنامه‌هاي حسابداري محاسبات را خيلي ساده مي‌کنند. نرم‌افزار حسابداري همچنين اطلاعات شما را در يک مکان نگه مي‌دارد و مراجعه به معاملات گذشته را ساده مي‌کند. شما وقت خود را براي گشتن در ميان انبوهي از کاغذ و فاکتور تلف نمي‌کنيد همچنين مقادير محاسبه شده به صورت اتوماتيک نيز دقيق تر از ارقام محاسبه شده با دست هستند پس استفاده از نرم‌افزارهاي محاسبات مالي موجب مي‌شود، هزينه ضررهاي ناشي از خطاهاي دستي در محاسبات کاهش يافته و به صفر برسد؛ با بررسي گزارشات دقيق از محاسبات و عملکردهايي که از نرم‌افزار به دست مي‌آورديد، به سادگي تصوير واضحي از خط مشي اصلي کسب‌وکار خود خواهيد داشت.


دسترسي به سوابق گذشته بدون هدررفت زمان به شما در برنامه‌ريزي‌هايي که منجر به کسب درآمد مي‌شود بسيار کمک مي‌کند چرا که با اين کار، آن زماني که بايد صرف پيدا کردن برگه‌ها و فاکتورهاي گوناگون براي جمع آوري اطلاعات گذشته مي‌شد، صرف يک عمل برنامه‌ريزي شده در جهت رسيدن به يک هدف جديد شده است. با استفاده از سيستم‌هاي گزارش و مقايسه درآمد و هزينه‌هاي شغلي در نرم‌افزارهاي حسابرسي، مي‌توانيد جريان هاي نقدي پيش رو کسب‌وکارتان را، از يک ماه تا يک سال به صورت حدودي پيش‌بيني کنيد و با استفاده از داده هاي به دست آمده، بودجه خود را هوشمندانه جهت اختصاص به اهداف آتي کسب‌وکارتان استفاده کنيد. به عنوان مثال در صورتي که شما داراي يک يا چند کسب‌وکار خدماتي هستيد، مي‌توانيد با استفاده از نرم‌ افزار حسابداري خدماتي هوشمند نوين، ليست کاملي از خدمات انجام شده با جزئيات موارد مصرفي هر سفارش در يک سند و حتي ميزان پورسانتي که در ازاي انجام خدمات به کارمند يا کارگران آن پروژه داده مي‌شود را به تفکيک مشاهده نماييد. با استفاد از اين برنامه ها شما مي‌توانيد تمامي‌عملکرهاي کسب‌وکارتان را در قالب يک چارچوب برنامه ريزي شده مشاهده نماييد.


آيا به نرم‌افزار حسابداري احتياج دارم؟


حسابداري شامل برخي محاسبات اساسي و جمع آوري اعداد است. مواردي از قبيل محاسبات بهره وام، مبلغ پرداخت وام و ميزان پرداخت ماليات را مي‌توان با نرم‌افزار حسابداري محاسبه کرد. علاوه بر اين، چندين دسته از کارهاي حسابداري عمومي‌وجود دارد که هر نرم‌افزار حسابداري بايد از آن ها پشتيباني کند. اين ها شامل دفترچه عمومي، حساب هاي قابل پرداخت، حساب هاي دريافتني، حقوق و دستمزد، موجودي، برآورد هزينه شغلي، دارايي هاي ثابت، سفارشات فروش و بودجه است. اگر جعبه‌اي از رسيدها و فاکتورهاي در هم درون پوشه‌هاي متفرقه بي نام و نشان داريد که مي‌خواهيد آن را به حسابدار خود تحويل دهيد، پس زمان خريد نرم‌افزار حسابداريتان فرا رسيده است.


نرم‌افزار حسابداري، رسيدن به اهداف واقعي و قابل دستيابي را در کسب‌وکارها آسان مي‌کند. شما مي‌توانيد از تاريخ مالي خود براي پيگيري پيشرفت و برنامه ريزي استفاده کنيد. از ثبت قيمت دريافتي ها و پرداختي ها در ديگر فاکتورها و گزارشات خود استفاده کنيد. با يک نگاه جزئي مي‌توانيد مقايسه‌اي روي قيمت‌هاي سال‌هاي گذشته و قيمت‌هاي حال حاضر داشته باشيد. با يک تصوير واضح مي‌توانيد الگوهاي درآمد و هزينه گذشته خود را تحليل و نقاط عطف تجارت را تنظيم کنيد. بازبيني نقاط عطف به شما در رسيدن به اهداف آينده کمک مي‌کند. براي مثال، ممکن است شما يک هدف براي افزايش فروش داشته باشيد پس حتما شما يک نقطه هدف تعيين کرده‌ايد تا 15 درصد محصولات بيشتر از سال گذشته بفروشيد. با نگاهي به فروش سال گذشته در نرم‌افزار حسابداري خود، مي‌توانيد دقيقاً مبلغ مورد نياز براي فروش را براي تحقق هدف خود تخمين بزنيد.


نرم‌افزارهاي حسابداري کسب‌وکارها به گونه اي طراحي شده‌اند که افرادي که حسابدار نيستند و ديد جامعي نسبت به اين دانش ندارند نيز بتوانند به سادگي مهارت هاي لازم را کسب و از آن استفاده کنند؛ همچنين سيستم هاي حسابداري شرکت هوشمند نوين روي مشاغل با اندازه هاي مختلفي متمرکز هستند. به عنوان مثال نرم ‌افزار حسابداري توليدي متناسب با نيازهاي مراکز توليدي با ظرفيت بالا، نرم‌افزار حسابداري ارزي متناسب براي صرافي ها و يا شرکت هايي که با ارزهاي متفاوت سروکار دارند، نرم‌افزار حسابداري استارتاپي متناسب با شرايط و موارد مورد نياز استارتاپ ها و ديگر مواد مشابه طراحي و خدمت مشتريان ارائه شده اند.


با اين تکنيک همه مشاغل با توجه به نيازها و ماژول هاي مورد نيازشان طبقه بندي شده و حسابداران و مديران مجموعه ها مي‌توانند به سادگي ليستي از خدمات مورد نياز خود را دريافت کنند و همچنين گزارشات حاصل از ثبت عملکردشان دسته بندي شده و در چارچوب مورد نيازشان آماده تحليل و بررسي مي‌باشد.


نرم‌ افزار حسابداري بازرگاني، ماشين قدرتمند محاسبه چند جانبه


جنبه‌هاي بسياري از نرم‌افزار حسابداري وجود دارد که کمک مي‌کند تا آن را به يک ابزار مفيد تبديل کنيد. به عنوان يک صاحب کسب‌وکار کوچک، مهم است که بدانيد کدام ويژگي را بايد براي کسب‌وکار خود جستجو کنيد. بيشتر نرم‌افزارهاي حسابداري، ويژگي ثبت و محاسبه حساب هاي دريافتي، قابل پرداخت، بانکي و گزارشات مرتبط با آن را ارائه مي‌دهند. برخي نيز شامل ابزارهايي مانند مديريت موجودي، مديريت پروژه، ابزار رديابي زمان و حقوق و دستمزد هستند.


در اينجا برخي از ويژگي هاي اصلي نرم‌افزارهاي حسابداري هوشمند نوين را مشاهده مي‌کنيد.


داشبورد


وقتي وارد صفحه اول نرم‌افزار خود شويد، يک داشبورد مشاهده مي‌کنيد که نماي کلي از فعاليت حساب و معيارهاي کليدي مانند جريان وجه نقد، سود و زيان، مانده حساب، هزينه ها، حساب هاي قابل پرداخت و دريافتني و فروش را به شما نشان مي‌دهد.


فيلد بانکي


اين ويژگي نرم‌افزار را با حساب هاي بانکي و کارت اعتباري شما مقايسه مي‌کند تا روزانه معاملات در انجام عمليات مالي دچار مشکل نشويد. اين عمل موجب مي‌شود مدت زمان بارگذاري دستي معاملات در سيستم حذف و در زمان شما صرفه جويي شود. مقايسه مغايرت هاي بانکي که ويژگي تاثيرگذاري در سيستم هاي مالي_حسابداري است، باعث جلوگيري از خطا نيز مي‎‎شود.


يادآوري پرداخت خودکار


اين ويژگي به شما کمک مي‌کند تا در مورد پرداخت هاي آتي و معوقه گذشته به مشتريان خود يادآوري کنيد. در برخي از نرم‌افزارها از جمله نرم‌افزار حسابداري هوشمند نوين سامانه‌هايي وجود دارد که مي‌توانيد پيام‌هايي را به مشتريان خود ارسال نماييد. به عنوان مثال با استفاده از پنل پيامک مي‌توانيد اقدام به ارسال شماره فاکتور مشتريان، اعلام مانده بدهي، اعلام سررسيد چک و پيامي در جهت تشکر از خريد براي مشتريان خود نماييد.


گزارش مالي


هر برنامه حسابداري مي‌تواند گزارش هاي مالي ايجاد کند، اما برخي از آنها اساسي تر از سايرين هستند و برخي از برنامه ها شما را مم به عضويت در يک برنامه دقيق براي گزارش پيشرفته مي‌کند. انواع مختلفي از ارائه گزارشات در نرم‌افزار هوشمند نوين وجود دارد اما اگر گزارشات خاصي از داده هاي مالي نياز داريد به عنوان مثال اگر از نرم‌ افزار حسابداري بازرگاني استفاده مي‌کنيد و گزارشي جدا از گزارشات خريد و فروش، واردات صادرات، کم فروش و پر فروش بودن محصولات؛ گزارشات موجودي انبار و حتي گزارشات تلفيقي از آيتم هاي مورد نياز خود نياز داريد، مي‌توانيد به صورت سفارشي با اعلام به مسئولين فروش شرکت آن را دريافت و به نرم‌افزار خود اضافه نماييد.


ادغام


امکان اتصال نرم‌افزار حسابداري خود به ساير برنامه هاي تجاري که استفاده مي‌کنيد باعث صرفه جويي در وقت شما مي‌شود، زيرا لازم نيست که داده ها را از يک سيستم به سيستم ديگر انتقال دهيد. حقوق و دستمزد، پردازش پرداخت، سيستم هاي POS و نرم‌افزار CRM تنها معدودي از انواع محبوب ادغام هستند که با نرم‌افزار حسابداري در دسترس هستند.


مديريت موجودي


موجودي يک شرکت يکي از دارايي هاي با ارزش آن است. در خرده‌فروشي ها، توليدي‌ها، فروشگاه‌هاي مواد غذايي، انبارها و ساير موارد مشابه محصولات هسته اصلي فعاليت هستند و کمبود يا عدم موجودي مي‌تواند بسيار مضر باشد. موجودي زياد خطر فساد، سرقت، آسيب يا تغيير تقاضا را به همراه دارد. مديريت موجودي به فرايند سفارش، ذخيره و استفاده از موجودي يک شرکت اشاره دارد. اين ها شامل مديريت مواد اوليه، قطعات و فرآورده هاي نهايي و همچنين انبارداري و پردازش چنين مواردي مي‌باشد. براي شرکت هايي که زنجيره تأمين پيچيده و فرآيندهاي توليد دارند، توازن در برابر خطرات موجودي و کمبود موجودي به ويژه دشوار است.


در آخر برمي‌گرديم به مضمون کلي محتوا و اين سوال که چرا بايد از نرم‌افزار حسابداري استفاده کرد؟ آيا نرم فزار حسابداري براي کسب‌وکار شما لازم است؟ نرم‌افزارهاي حسابداري چگونه به کسب‌وکارها کمک مي‌کنند؟ بهترين نرم‌افزار حسابداري چه ويژگي‌هايي دارد؟ چگونه يک نرم‌افزار خوب براي کسب‌وکارم انتخاب کنم؟ اينها سوالاتي است که ذهن افراد زيادي را براي خريد نرم‌افزار حسابداري درگير مي‌کند. براي پيدا‌ کردن يک نرم‌افزار حسابداري که نيازمندي‌هاي کسب‌وکارتان را رفع کند مي‌بايست اطلاعات دقيقي از نرم‌افزارهاي موجود در بازار حسابداري داشته باشيد. با استفاده از يک نرم‌افزار حسابداري ايده آل نه تنها صورت هاي مالي و حساب هاي خود را به صورت دقيق ثبت و نگهداري مي‌کنيد بلکه اطمينان از بي‌‌ خطا بودن و صرف وقت کمتر را نيز خيال شما را آسوده تر مي‌کند. حسابداري، حوزه اي از فعاليت‌هاي خدماتي است که مي‌تواند اطلاعات اقتصادي و مالي را در قالب گزارش‌هاي مالي فراهم سازد. براي آشنايي بيشتر با نرم‌افزارهاي هوشمند نوين مي‌توانيد به صفحه مشاهده دمو آنلاين نرم‌ افزار حسابداري هوشمند نوين مراجعه نماييد. اميدواريم تا مطالب بالا به شما در راه رسيدن به اهداف و چشم اندازهاي پيش رو، در بهبود کسب‌وکارتان کمک کرده باشد.


 


منبع:


https://www.zoomit.ir/2020/6/26/359944/hnovin-accounting-software/

بهترين نرم افزار حسابداري

بهترين نرم افزار حسابداري بازرگاني

بهترين نرم افزار حسابداري پيمانکاري

بهترين نرم افزار حسابداري فروشگاهي را از کجا تهيه کنيم؟

نرم افزار حسابداري در سال 1399 چقدر پردرآمد است؟

بهترين نرم افزار حسابداري خدماتي هوشمند نوين

بهترين نرم افزار حسابداري توليدي

حسابداري ,نرم‌افزار ,يک ,مالي ,نرم‌افزارهاي ,استفاده ,نرم‌افزار حسابداري ,خود را ,را به ,هوشمند نوين ,به صورت ,افزار حسابداري هوشمند ,نرم‌افزار حسابداري هوشمند ,مثال نرم ‌افزار حسابداري ,از نرم‌ افزار حسابداري

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

فیلم - کلیپ - سریال
عربی ، قرآن ، پیام آسمانی frektaletsib New NFL Wholesale Oakland Raiders Jerseys Come into the Market Rush to Buy. frektalhoneryn مهندسی مکانیک و مکاترونیک بـــــــــــــــاور هـــای جــــــــــــــــــــــــم farasazehf سی-لایف محصولات سبز( سلامتی) آموزش و ترفند کامپیوتر . پی سی سردشت